top of page
HABERLER

3. Uluslararası İstanbul Meme Kanseri Konferansı (Breastanbul) 11-13 Ekim 2018 tarihleri arasında 50’nin üzerinde uluslararası konuşmacının katılımı ile düzenlenecek. Konferans öncesi meme cerrahisi, plastik ve rekonstrüktif cerrahi, meme görüntülemesi, meme patolojisi, radyasyon onkolojisi, iyi klinik çalışma ve meme hemşireliği alanlarında mezuniyet sonrası kurslar düzenlenecek.    

Avrupa Tıp Uzmanları Birliği çatısı altında yer alan Avrupa Cerrahi Yeterlik Kurulu’na bağlı Avrupa Meme Cerrahisi Yeterlik Sınavı 22 Haziran 2018 tarihinde İstanbul’da Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Başıbüyük Kampüsünde yapılacak. Bu yıl ilk defa sınav takvimine alınan İstanbul’daki sınav dünyada 9 merkezde aynı anda online olarak yapılacak. Bu sınavdan başarılı olanlar 30 Eylül 2018 tarihinde Fransa’nın Lille kentinde yapılacak olan sözlü sınava girecekler.

Dünya Meme Sağlığı Kongresi 6-7 Aralık 2018’de Türk Meme Hastalıkları Dernekleri Federasyonu ve Fransız Meme Sağlığı Birliği ortaklığında Fransa’nın Strazburg kentinde düzenlenecektir. İki yılda bir düzenlenen kongrenin bu yılki ana teması “Meme Kanseri Tanı ve Tedavisinde Gelecek” olarak belirlendi. 

21 Şubat 2018 tarihinde SB Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde “Sağlıkta Akademik Okur Yazarlık Atölyesi” düzenlendi. Tüm gün toplamda 4 oturumda yürütülen bu etkinlikte Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri araştırma felsefesi, planlama ve yürütülmesindeki konularda tecrübelerini şehir içi ve dışından gelen yaklaşık 300 sağlık çalışanı, uzman, öğretim üyesi, yüksek lisans, doktora ve tıpta uzmanlık öğrencisine aktardı. Atölye sırasında etik kurul başvurularındaki prosedürler, gereklilikler ve araştırma sırasındaki araştırıcıların sorumlulukları konularında da kapsamlı bilgi verildi.  

SENATURK Senoloji Akademisi, Avrupa Meme Bilimi Akademisi ve Marmara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (MÜSEM)’nin birlikte düzenledikleri Meme Hemşireliği Sertifikasyon Eğitiminin bu yıl 3.cüsü yapıldı. Toplam 5 uzman hemşirenin katıldığı bu yılki eğitimde 11 farklı kurumdan 41 öğretim üyesi 14 hafta boyunca öğrencilere 88 saat teorik ve 58 saat pratik eğitim verdiler. Bugüne kadar VKV Özel Amerikan Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü, Marmara Üniversitesi Hastanesi, Acıbadem Altunizade Hastanesi, Acıbadem Maslak Hastanesi, Özel Anadolu Sağlık Merkezi, Trakya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Özel Kolan Hastanesi bünyesinden toplam 20 uzman hemşire bu sertifikayı alarak “Meme Hemşiresi” ünvanı aldı. 

Uluslararası St. Gallen Meme Kanseri Konferansı Konsensus Paneli’nin 2017 tavsiye sonuçları yayınlandı. 24 ülkeden 54 meme kanseri uzmanının katılımı ile yapılan uzlaşı oturumunda meme kanserinin bölgesel ve sistemik tedavisi ile rehabilitasyonu konularında 100’e yakın öneri tartışıldı ve oylandı. Bir sonraki St. Gallen uzlaşı toplantısı Mart 2019’da yapılacak.        

MANOSMED Kuzey ve Güney Akdeniz Bölgesi Meme Bilimi Birliği’nin 13-15 Aralık 2017’de İstanbul’da düzenlediği “İleri Meme Kanseri” temalı kursu başarı ile tamamlandı. Fransa’nın Montpellier Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından akredite olan bu kurs SENATURK Senoloji Akademisi ortaklığında ve misafirliğinde yapıldı, Kocaeli Üniversitesi ve Meme Cerrahisi Derneği de bu eğitim faaliyetini destekledi. Kurs sonunda yapılan sınavda başarılı olan ve içlerinde Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Mısır, Irak, Suudi Arabistan, Sudan ve Lübnan’dan katılan 60 uzman klinisyene Montpellier Üniversitesi Tıp Fakültesinin “Uluslararası Senoloji Diploması” verildi.

bottom of page